Lahana Ekimi Nasıl Yapılır?
22 Haziran 2024

Lahana Ekimi Nasıl Yapılır?

Lahana ekimi, özellikle denize yakın olan ve rutubeti yüksek kıyı bölgelerinde yaygın olarak yapılmaktadır. Lahana, derinlere inen kazık kökü dışında bolca saçak köke sahip olan bir sebzedir. Etli, konik yapıda ve kalın bir kazık köke sahiptir. Lahana ekimi genellikle doğrudan tohumla yapılmaktadır. Köklerinin üzerinde bolca kılcal kökler yer alır. Gövdesinin uzunluğu ve kalınlığı, lahana türlerine göre farklılık gösterir. Lahana yaprakları kısa, uzun saplarla gövdeye bağlıdır. Gövdesinin uzunluğu 30-50 cm, kalınlığı ise 5-10 cm kadar olabilir.

Lahana yaprakları, rengine, etlilik durumuna, büyüklüğüne ve şeklinin düz ya da kıvırcık olmasına göre türlere ayrılır. Şekil olarak yapraklar genellikle yuvarlak, yassı, uzun, oval, topaç, ters yumurta veya kalp biçiminde olabilir. Başta yapraklar yana doğru açılır, ardından içe katlanarak baş biçiminin oluşmasını sağlar. Lahana türleri konik, oval ve basık başlı olarak gruplandırılır. Yaprakları da 10-70 cm genişliğe sahiptir.

Lahana Ekimi İstekleri

Lahana ekiminden sonra çiçeklenme ikinci yılda başlar. Bitkinin yaprak koltuklarındaki çiçek sürgünlerinde salkımlar oluşur. Çiçeklenen bitkilerdeki çiçek sürgünleri 1-2 metre boylarında olabilir. Çiçekler salkımlar halinde bulunur. Bitkide önce ana çiçek sürgünündeki çiçekler açar, ardından yan sürgünlerde çiçeklenme görülür. Döllenmenin ardından lahanalardaki çiçeklerin üstündeki çanak ve taç yapraklar dökülür. Meyve bakla şeklinde olup, dişi organda büyümeye devam eder. Başta yeşil olan baklalar olgunlaştıkça önce sararır, ardından kahverengiye döner. Meyvelerdeki şekil ve büyüklük ekolojik etkenlerden etkilenir.

Lahana tohumları iki gözlü meyvelerin içindedir. Çiçeklenmenin ardından 20-25 günde baklalar içindeki tohumlar belirgin hale gelir. Her baklada ortalama 1-30 tohum bulunur. Olgunlaşan tohumlardan sonra baklalar aşağıdan yukarıya açılır. Hasat gecikirse tohumlar dökülür. Tohumların %85-95 çimlenme oranı vardır. Çimlenme kabiliyetlerini yaklaşık 4-6 yıl koruyabilirler. 10-30 derece sıcaklıkta çimlenebilirler. Fazla nemde ve düşük toprak sıcaklığında çimlenme gecikir. Koşullar uygun olursa tohumlar 3-4 günde çimlenir.

İklim İsteği

Lahana ekiminde iklim fazla önemli olmasa da ılıman yerlerde daha iyi verim alınır. Önemli olan sıcaklıktır. Çiçeklenme sürecinde sıcaklık fazla olursa, lahana yapraklarının kalitesi düşer. Lahana yaprakları kullanılan bir sebze olduğundan, bu olumsuz bir durum teşkil eder. Eğer sıcaklıkla birlikte kuraklık olursa, lahanada küçük baş oluşumu gözlenir. Bu nedenle lahana ekiminde sıcaklık 15-20 derece olmalıdır. Çiçeklenmenin olması için de en az 10 derece sıcaklık gereklidir. Yağış lahana ekiminde çok faydalıdır. Yalnızca dolu gibi yağışlar ve rüzgar sakıncalı olabilir. Bu şekilde yapraklarda su kaybı olur ve kalite düşer.

Toprak İsteği

Lahana, toprak konusunda seçici bir bitki değildir. Ancak toprağın su tutma kapasitesi iyi olmalıdır. Drenajı iyi olan topraklarda sonbahar ve kış ekimi yapılabilir.

Normalde lahana tohumlar tarlaya ekilerek üretilir. Ancak ülkemizdeki koşullar nedeniyle fide şeklinde üretilir. Otlanma ve toprağın durumuna göre 1-2 defa ya da sulamanın ardından kaymak tabakası oluşmaması için çapa yapılmalıdır. Lahana, gelişimine göre düzenli olarak sulanmalıdır. Çünkü lahana, yaprakları yenen her sebze gibi suyu sever. Hasat, ekimden 3-6 ay sonra yapılır. Genellikle eylül ve ekim ayları hasat için uygundur.

Lahana Ekimi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Mor Lahana Kaç Kalori?

Mor Lahana Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Güncel

Lahana Salatası Kaç Kalori?

Lahana Salatası Kaç Kalori?

Güncel

Lahana Turşusu Nasıl Kurulur?

Lahana Turşusu Nasıl Kurulur?

Güncel

Sirkesiz Lahana Turşusu Nasıl Yapılır?

Sirkesiz Lahana Turşusu Nasıl Yapılır?