Lahana Lif Modelinin Yapılışı
21 Haziran 2024

Lahana Lif Modelinin Yapılışı

Çeyiz hazırlıkları, düğünü yaklaşan kızlar için önemli ve heyecan verici bir süreçtir. Bu sürecin vazgeçilmez parçalarından biri de lahana lif modelidir. Oldukça gösterişli ve yapımı çok da zor olmayan bu lif modeli, çeyizlerin en gözde parçalarından biridir. Lahana lif modeli yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler şunlardır:

  • Üç farklı renkte lif ipi (biri beyaz zemin için, biri yeşil yapraklar için, diğeri ise çiçek için kırmızı veya pembe tonlarında olabilir)
  • Bir adet lif örme tığı

Lahana Lif Modeli Yapılışı

Öncelikle, pembe ip alınarak on iki tane zincir çekilir ve zincir bir halka haline getirilerek birleştirilir. İki zincir çekilir ve tığa ip dolanıp beş tane trabzan yapılır. İki zincir çekilir, halkanın içine batılır ve tekrar iki zincir çekilip beş trabzan yapılır. Bu şekilde çiçeğin yaprakları oluşturulur. Toplamda beş tane çiçek dalı yapılacaktır. İkinci sıraya geçince sekizer zincir çekerek çiçek dallarının arasına batılır ve etrafı çevrilir. Üçüncü sırada bu zincirlerin içi tekrar trabzanlar ile doldurulur ve üç katlı bir çiçek oluşturulur. Bir zincir çekilip ip kırılır ve tığa yeşil ip alınır. Çiçeğin etrafı yeşil iple trabzan yapılarak yapraklar oluşturulur. Yapraklar yapılırken trabzanları iki dolayarak çekersek daha şık duracaktır. Sonrasında beyaz ip takılarak lifin zemin kısmı hazırlanmaya başlanır.

Bu aşamada sadece trabzanlar yapılacaktır. Ancak dikkat edilmesi gereken, beş altı trabzanda bir tane arttırmak gerekir, aksi halde lif toparlanacaktır ve istenilen şekilde olmayacaktır. Toplamda on sıra trabzan yapılacaktır. On sıranın sonunda beyaz ip kırılır ve katlar oluşturulmak için yeşil yaprağın üzerinden başlanır. Katlar için beyaz ip alınır ve bir zincir çekilerek yeşil yaprağın üzerinden ilk fıstık yapılarak başlanır. Dörder trabzan aralık bırakılarak tekrar fıstık yapılır. Fıstıkların arasında birer örümcek çekilir ve ilk sıranın tamamı yapılır. İkinci sıraya geçince yine fıstıkların üzerine fıstık yapılır ve toplamda dört sıra yapılır. Beşinci sıraya geçilince pembe iple yapılır ve ilk kat tamamlanmış olur. İkinci katı yapmak için iki trabzan boşluk bırakılır ve üçüncü trabzanda başlanır. İkişer trabzan aralık bırakılarak toplam beş katlı yapılır ve lifiniz hazır.

Ekstra Bilgiler

Lahana lif modeli, renk uyumuna dikkat edilerek yapılırsa oldukça şık ve gösterişli bir parça olacaktır. Lif iplerinin renk uyumu, modelin estetiğini artıracaktır. Ayrıca, lifin daha büyük veya küçük olmasını isterseniz, trabzan sayısını ve katları artırarak veya azaltarak modele kendinize göre uyarlayabilirsiniz.

Lahana lif modeli, sadece çeyiz için değil, günlük kullanım için de oldukça pratiktir. Hem kullanışlı hem de dekoratif olan bu model, banyo dekorasyonunuza şıklık katacaktır. Ayrıca, sevdiklerinize hediye olarak da yapabilirsiniz.

Lahana Lif Modelinin Yapılışı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Lahana Ekimi Nasıl Yapılır?

Lahana Ekimi Nasıl Yapılır?

Ev Yapımı Lahana Turşusu

Ev Yapımı Lahana Turşusu

Kara Lahana Dolması Tarifi ve Malzemeleri

Kara Lahana Dolması Tarifi ve Malzemeleri

Beyaz Lahana Dolması Tarifi ve Malzemeleri

Beyaz Lahana Dolması Tarifi ve Malzemeleri

Kırmızı Lahana Sarması Tarifi ve Malzemeleri

Kırmızı Lahana Sarması Tarifi ve Malzemeleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6