Kırmızı Lahana Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Kırmızı Lahana Faydaları Nelerdir?

Kırmızı Lahana Faydaları, Lahana sodyum ve potasyum açısından zengin olan lahana aynı zamanda Kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, fosfor ve çinko içermektedir. Herkes bilmektedir ki kırmızı sebzelerin vücuda sağlığa oldukça faydası vardır. Kırmızı lahana bağışıklık sistemini güçlendirir, bağırsak sistemini düzenler, metabolizmayı hızlandırır ve vücudunuzu her olumsuzluklardan korur. Fakat sebze alırken en çok hormonsuz olmasına oldukça dikkat edilmelidir. Lahana bol miktarda C vitamini içermekte ve ayrıca bol miktarda sülfür içermektedir.

Kırmızı lahana faydaları nelerdir?
 • K vitamini ve antosiyanin bakımından zengin olmasından dolayı beyindeki fonksiyonları ve konsantrasyonu düzenler. Bu içerikler aynı zamanda sinir sisteminin zarar görmesini engelleyerek, Alzheimer gibi hastalıklardan korunmaya oldukça fayda sağlayarak yardımcı olur.
 • Düşük kaloriye sahip olduğu için diyet ve zayıflamak isteyen kişiler için oldukça faydalı bir sebzedir. Genel olarak karbonhidratlar sınıfından sayılır.
 • Kanser, tümör, akciğer kanseri, bağırsak kanserine yakalanma şansı lahana tüketen kişilerde daha az rastlanmaktadır.
 • Kışın grip, bronşit, halsizlik vb. Hastalıklara karşı oldukça etkili olmaktadır.
 • Vücuttan iltihap atılmasında faydalı olmaktadır.
 • Vücuttaki kanın rahat dolaşması için damarları açar.
 • Kırmızı lahana balgam ve idrar söktürücü etkiye sahiptir.
 • Sadece tüketilerek değil lahana yapraklarıyla uygulanan kompresler ağrıları giderir özellikle sinüzit rahatsızlıklarında oldukça etkilidir.
 • Kilo alamayan ve kurt denilen kişilerin kurt düşürmesinde oldukça etkilidir.
 • Ayrıca kırmızı lahana kür şeklinde hazırlanarak ciltteki aknelerin giderilmesini ve cildin güzelleşmesini sağlar.
Kırmızı lahana ayrıca vücuttaki zehri, iltihapları idrar söktürücü etkisi ile idrarla birlikte dışarı atar ve kanı temizler. Ayrıca kansızlıkta şikâyeti olan kişilerin bol miktarda lahana tüketmeleri oldukça faydalı olup tüketilmesi sonucunda kansızlık şikâyetinin son bulacağını çoğu Uzman bildirmektedir. Doktorlar genel olarak kanser hastalarına sebze tüketmesi gerektiğini bildirmektedir fakat bunların başını kırmızı lahana almaktadır.

Kırmızı lahana mide ülserine veya midenin iç yapısındaki duvarı temizlemekte olup yaraları gidermektedir. Ayrıca bu sebze yaşlanmayı önleyerek kalp krizlerine karşı oldukça faydalı olan bir mineral olarak kabul edilmekte olup selenyumun kaynağı olduğu sık sık hatırlatılmaktadır. Lahananın vücuda pek çok faydasının yanı sıra bir de katarakt oluşumunu engellemektedir. Örneğin kırmızı lahana tüketemeyen kişilere tavsiye olarak sıkın ve suyunu tüketin çünkü kırmızı lahana faydası vücutta alınması gereken besinlerden biri olarak kabul edilmektedir. Örneğin gelişim çağındaki çocukların kırmızı lahana tüketmeleri oldukça faydalı olup vücut gelişimleri için çok faydalı olmaktadır. Lahana saç sağlığında da oldukça faydalı olmaktadır. Lahanayı lapa haline getirerek biraz limon ile karıştırarak saçlarınıza uygulayın saçlarınızın yumuşamasını ve doğal bir parlaklık kazanmasını sağlar. Tüm bunların yanı sıra saç dökülmesi sorunlarını ortadan kaldırmasına yardımcı olur. Lahana lapa halinde cilde uygulandığında egzama, sedef, döküntü ve böcek ısırıklarını giderebilir ve tüm bunların neden olduğu sıkıntıları azaltır hatta yok eder. Lahana bir de cilt temizliğinde oldukça faydalıdır.

Kırmızı Lahana Faydaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Lahana Çorbası Kürü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Lahana Çorbası Kürü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kara Lahana Faydaları Nelerdir?

Kara Lahana Faydaları Nelerdir?

Brüksel Lahanası Tohumu

Brüksel Lahanası Tohumu

Lahana Çorbası Detoksu

Lahana Çorbası Detoksu

Lahana Suyunun Faydaları Nelerdir?

Lahana Suyunun Faydaları Nelerdir?

Güncel

Mor Lahana Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Mor Lahana Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Lahana Çorbası Nasıl Yapılır?

Lahana Çorbası Nasıl Yapılır?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6