Kara Lahana Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Kara Lahana Faydaları Nelerdir?

Kara lahana faydaları, dolma şeklinde tüketilen bir sebzedir. İrice yaprakları ve kat kat şeklindedir. Dünya çapında da çok tüketimi yapılan bir sebze türüdür. Kara lahananın faydaları için Hem pişirilerek tüketilir hem de çiğ olarak salataların içinde kullanılmaktadır. C vitaminin daha fazla olduğu bu besinde ayrıca A, B ve E vitaminleri de bulunmaktadır. Kalsiyum, potasyum, magnezyum, kükürt ve demir mineralleri de oldukça fazladır.

C vitamini bakımından oldukça zengin olan bu sebze erken yaşlanmayı önleyen bir sebzedir. İçinde bulunan mineral sayesinde serbest bulanan radikallerin azaltarak yaşlanmayı geciktirmektedir. Ayrıca karalahana hücrelerin aşınmasını ve yıpranmasını engeller. Bu nedenle karalahana kalp problemlerine, mide ülserine, depresyona, bağışıklık sistemi ve soğuk algınlığı tedavisinde vücudun savunmasında etkin bir rol oynamaktadır. Ayrıca vücuttaki yara ve hasarlı dokuların iyileşmesi sürecini çok hızlı bir şekilde yapar. Lif yetersizliği kabızlık rahatsızlığına sebep olmaktadır.

Kara lahananın faydaları içinde bulundurduğu zengin liflerle oluşabilecek hazımsızlık, mide kanseri, ülser gibi rahatsızlıkları engelleyerek bu rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmektedir. Kükürtte karalahanada bol miktarda bulunur. Kükürttün faydaları ise enfeksiyona karşı vücudun direnci artırmaktadır. Yaralarında iyileşmesinde oldukça faydası vardır. Ülserin etkilerini ve şiddetini azaltıcı etkilere sahiptir. E vitamini ise kalp hastalığı, katarakt ve çeşitli kanserlere karşı koruyucu özelliğe sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Kasları onararak toksik maddelerinin etkisinden ve zararından korur. A vitaminin emilmesine yardımcı olur ve oksijen kullanımında artış sağlayarak solunuma yardımcı olur. Kırmızı kan hücre yapımına yardımcı olarak kansızlığı önler. Hava kirliliğine karşı koruma sağlar. Kansızlığı önler ve sindirim sistemine yardımcı olur. Karaciğerden vücuda giren zehirli maddelerin etkisini giderir. Kanın pıhtılaşmasına sebep olur. Demirin vücutta depolanmasına ve kullanılmasına katkı sağlar. Bazı kanserlerden de korunmaya yardımcı olur.

Karalahana içinde bulunduğu lupeol, sinigrin ve sülforafan gibi anti kanser birleşenlerinin enzim aktivesine uyarak tümörlerin büyümesini engelleyerek yardımcı olur. Yapılan araştırmalarda güne karalahana başlayan bayanlar da meme kanserine yakalanma riskinin azaldığı gözlenmiştir. Karalahana alerji, eklem ağrısı ve tahrişi de engellemektedir. Lahanada bulunan beta karoten ise göz sağlığın için önem taşımaktadır. Yaşlandıkça maruz kalınan göz rahatsızlıklarından katarakt oluşumunu geciktirmeye faydası vardır. Prostat kanseri oluşumunu da engellemek gibi bir etkiye sahiptir. Karalahana magnezyum potasyum ve kalsiyum gibi mineralleri bünyesinde bulundurduğu için kemik yapısını güçlendirmekte ve kemik erimesine engel olmaktadır. Kanserden vücuttaki kemiklere ve göz rahatsızlıklarına iyi geldiği ispatlanmıştır. Bu yüzden karalahana insan sağlığı için doğal bir ilaçtır.

Kara Lahana Faydaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Lahana Sarması Kaç Kalori?

Lahana Sarması Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Güncel

Kara Lahana Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Kara Lahana Çorbası Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Mor Lahana Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Mor Lahana Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Ender Saraç Lahana Diyeti

Ender Saraç Lahana Diyeti

Kıymalı Lahana Dolması Tarifi ve Malzemeleri

Kıymalı Lahana Dolması Tarifi ve Malzemeleri

Lahana Kaç Kalori?

Lahana Kaç Kalori?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6