Kırmızı Lahana Salatası Tarifi ve Malzemeleri
15 Mayıs 2024

Kırmızı Lahana Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Kırmızı lahana salatası, Kırmızı lahana salatası özellikle kış aylarında güzel görünümüyle sofraları şenlendiren bir salatadır. Kırmızı lahana salatası folik asit, potasyum, kalsiyum, potasyum, sodyum C, A ve K vitamini içerir. Ayrıca bol miktarda lif ihtiva ettiğinden hazımsızlık problemi olan kişilere sık sık tüketmeleri önerilir. İçerisindeki zengin besin değerleri sayesinde kışın grip gibi birçok hastalıktan bizleri korumaktadır. 100 gr kırmızı lahana salatası 84 kalori 'dır. Bu yüzden diyet yapanlar için hem besleyici hem de düşük kalorili bir salatadır.

Kırmızı lahana salatasının malzemeleri

- 1 adet orta boy kırmızı lahana.
- 1 çay kaşığı zeytinyağı.
- 1 çay kaşığı sirke.
- 3 adet limon.
- tuz ve isteğe bağlı olarak da pul biberi.

Kırmızı lahana salatasının yapılışı: İlk önce kırmızı lahananın yaprakları bol suda yıkanarak süzülür. Ardından bu yapraklar ince ince doğranır. (Kırmızı lahananın vitamini kaybolmasın diye tahta bıçak kullanılması tavsiye edilir) Doğranan kırmızı lahanalar bir kaba konduktan sonra 1 çay kaşığı zeytinyağı lahanaların üzerine gezdirilir ve ardında da limon sıkılıp 1 çay kaşığı sirke ilave edilir.

Son olarak da tuz ile pul biberi eklenip iyice karıştırılarak harmanlanır. Üzerini maydanozla veya dere otuyla da süslenebilir.

Kırmızı Lahana Salatası Yorumları

soru

Urluk

26 Nisan 2024 Cuma

Kırmızı lahana salatasını sık sık yapıyordum ve üzerine biraz sumak ile limon sıkıyordum. Bazı insanlardan çok tüketmenin zararlı olduğunu duydum ve bir süredir yapmıyorum. Bu salatanın insan vücudu için herhangi bir zararı var mıdır?

Cevap yaz
cevap

Admin

26 Nisan 2024 Cuma

Merhaba Urluk,

Kırmızı lahana salatasının zararlı olduğuna dair bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır. Aksine, kırmızı lahana zengin antioksidanlar, C vitamini, K vitamini ve lif içeriği ile bilinir ve genel olarak sağlıklı bir seçimdir. Ancak her şeyde olduğu gibi, dengeli ve ölçülü tüketmek önemlidir. Özellikle mide rahatsızlıkları veya gıda hassasiyetiniz varsa, tüketim miktarına dikkat etmekte fayda var.

Sağlıklı günler dilerim,

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kara Lahana Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Kara Lahana Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Beyaz Lahana Çorbası Diyeti

Beyaz Lahana Çorbası Diyeti

Lahana Sarması Tarifi ve Malzemeleri

Lahana Sarması Tarifi ve Malzemeleri

Lahana Çorbası Detoksu

Lahana Çorbası Detoksu

Lahana Sarması Nasıl Yapılır?

Lahana Sarması Nasıl Yapılır?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6