Lahana Çorbası Detoksu
19 Haziran 2024

Lahana Çorbası Detoksu

Lahana çorbası detoksu, özellikle son yıllarda birçok spa merkezinde detoks programlarına eklenen ve birçok diyet uzmanının diyet listelerinde önerdiği popüler bir formüldür. Bu formülü uygularken dikkat edilmesi gereken en fazla iki ya da üç gün devam etmek olmalıdır. Daha uzun süre lahana çorbası detoksuna devam etmek, bağırsak ya da sindirim problemlerine sebep olabileceği gibi bedenin direnç kaybetmesine de yol açabilir. Lahana çorbası detoksu uygulanırken, detoksun işe yaraması için bu süre zarfında alkol ya da sigara kullanılmamalıdır. Bu dönem boyunca günde beş öğün sadece hazırlanacak olan sıvı kıvamındaki lahana çorbası tüketilmeli ve ilave olarak günde iki litre su içilmelidir.

Lahana Çorbası Detoksu Nasıl Yapılır?

Lahana çorbası detoksu, günlük olarak hazırlanabileceği gibi bir seferde hazırlanıp iki ya da üç gün boyunca da tüketilebilir. Detoks bir tür arınma programı olduğu için bu dönem boyunca lahana çorbasının dışında bir şey tüketilmemeli ve özellikle alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır. Lahana çorbası, hazır olarak bazı spa merkezlerinde ya da diyet yemek hizmeti veren catering şirketlerinde bulunabilir fakat yapmak son derece kolaydır ve vaktiniz var ise evde kendinizin yapması daha iyi olacaktır. Lahana çorbası detoksu uygulanırken hızla çok fazla kilo kaybetmezsiniz fakat bu süre içinde bedende biriken ödemi atar ve bedeninizde biriken toksinlerden arınmış olursunuz. Özellikle bu detoks süresince günde en az iki litre su tüketerek enerjinizi de kaybetmemiş olursunuz.

Detoks İçin Lahana Çorbası Tarifi İçin Malzemeler
 • 1 adet orta boy lahana
 • 2 adet kereviz sapları ile
 • 1 adet pırasa
 • 1 demet maydanoz
 • 2 adet yeşil biber
 • 3 litre su
 • Tuz

Detoks İçin Lahana Çorbası Nasıl Yapılır?

Bütün sebzeler iyice yıkanır, ayıklanır ve ince ince doğranarak kaynayan üç litre suyun içine atılır ve tüm sebzeler iyice yumuşayıncaya kadar kaynatılır. Lahana çorbası detoksu piştikten sonra isteğe göre tuz ilave edilir ve karıştırıcı ile iyice sıvı hale gelene kadar çekilir. Gün içinde beş porsiyon olacak şekilde tüketilir.

Ekstra Bilgiler ve Tavsiyeler

Lahana çorbası detoksu uygularken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta daha vardır. Öncelikle, detoks süresince yeterli miktarda su içmek, bedenin toksinlerden arınmasına yardımcı olur. Bunun yanında, detoks süresince ağır fiziksel aktivitelerden kaçınılmalıdır. Hafif yürüyüşler ve meditasyon gibi rahatlatıcı aktiviteler tercih edilmelidir. Lahana çorbası detoksu sonrasında normal beslenme düzenine yavaş yavaş geçiş yapmak da önemlidir. İlk günlerde hafif ve sindirimi kolay gıdalar tercih edilmelidir.

Detoks süresince vücudun vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamak için ek takviyeler alınabilir. Ancak, bu takviyeleri kullanmadan önce bir uzmana danışmakta fayda vardır.

Lahana Çorbası Detoksu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Lahana Yaprağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Lahana Yaprağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Beyaz Lahana Sarması Tarifi ve Malzemeleri

Beyaz Lahana Sarması Tarifi ve Malzemeleri

Lahana Kavurması Tarifi ve Malzemeleri

Lahana Kavurması Tarifi ve Malzemeleri

Mayonezli Mor Lahana Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Mayonezli Mor Lahana Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Brüksel Lahanası Faydaları Nelerdir?

Brüksel Lahanası Faydaları Nelerdir?

Güncel

Lahana Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Lahana Tatlısı Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Lahana Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Lahana Turşusu Tarifi ve Malzemeleri

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6